19 sierpnia 2013

sztuka - moda - ilustracja


Sztuka od wieków jest wielką inspiracją dla świata mody, a świat mody nierozłącznie związał się ze światem sztuki. Przemiany w estetyce przenikały się wzajemnie, raz to moda przeganiała sztukę, innym razem sztuka pozostawała niezrozumiała dla zastałej rzeczywistości.

Niedawny pokaz mody Dolce&Gabbana potwierdza jak sztuka nadal kręci współczesnych projektantów. Nawet ta bardzo dawna, bo bizantyjska! Zdobnictwo mozaikowe, złoto, czerwień i przepych pierwszych świątyń zainspirowały ten popularny dom mody do wyprodukowania kolekcji dla naprawdę kochających to, co się świeci. 

Projektanci bezpośrednio odwołali się do bizantyjskich zabytków przepełnionych chrześcijańską symboliką. 

Rawenna
mozaika z San Vitale, VI wiek

Orszak Justyniana

Wersja D&G


Nie wpisuję się do końca w obecnie prężnie rozwijający się nurt ilustracji modowej, jednak ze względów estetycznych często przeglądam kobiecą prasę w poszukiwaniu inspirujących połączeń kolorów i faktur. Nie ukrywam, że pokaz mody D&G zainspirował mnie do stworzenia poniższego rysunku. Wykorzystałam przede wszystkim pomysł na surową i kobiecą twarz prezentowaną przez modelki D&G oraz ideę dużych i wyrazistych kolczyków + bizantyjski przepych żółtego tła.

Cienkopisy Stabilo, pióra żelowe Muji, ołówek, farby plakatowe1 komentarz:

  1. To prawda, moda inspiruje artystów :) Często zerkam na różne pomysły projektantów, ale też interesują mnie konkretne stylizacje np. steampunkowe, cyberpunkowe, które przewijają się w moich artach. Fajnie dobrałaś kolory w tym rysunku, pióra i kolczyki stwarzają taki jakby indiański klimat ;D

    OdpowiedzUsuń